Jártam mindenféle csoportban, még tag is vagyok több ilyenben, bár vannak olyan közegek, ahonnan kimenekültem, mert - már a túloldalon állva jobb, ha nem látom, mi zajlik egy-egy ilyen csoportban, annyira felháborít sokszor, leginkább a szélsőséges és csodaszeres csoportok kommunikációja. De ez egyéni vélemény és változtatni sem tudok rajta, ezért a legjobb, amit tehetek, elkerülöm ezeket.
Ha azt vizsgálom, hogy fogyni vágyóként belépek oda és megoldást várok a saját problémámra, akkor a helyzet már sokkal aggasztóbb, akár értem a fogyás folyamatát, akár teljesen laikusként először olvasok arról, hogyan kell lefogyni. A hangsúly leginkább pont ezen van, hogy ha először olvasok erről az egészről egy csoportban, aminek van mondjuk 60 ezer tagja, akkor feltételezem, hogy az ott kapott információ nekem is jó lehet, hatásos lehet és felcsigázva vágok bele. És ezért vagyok az előbb említett érzéseimet tekintve mérges, mert a tájékozódás sok esetben pont azokban az internetes fórumokban történik, ahol a segíteni akarás mögött egyéb egyéni haszonszerzés húzódik.
Ebbe az ördögi körbe kerülve próbáltam én is fogyni. Ezekről a téves próbálkozásokról korábban írtam egy összefoglalót, ha jobban belemélyednél, itt el tudod olvasni!
_________________________________________________________
Joggal merülhet fel a kérdés, hogy ha ezek a "módszerek" nem vezetnek célba, akkor miért ennyire népszerűek, miért ezek vannak a köztudatban, miért ezzel próbálkoznak legtöbben?
Ez a kérdés maga a válasz is. Részben ezek járnak szájról szájra, a szomszédod mesélt róla, hogy neki ez vált be, a kolléganőd ecsetelte, hogy 10kg-ot fogyott a regenorral és a neten is olvastál egy sikersztorit, aki az updattel fogyott le. Ha azt látod, hogy valakinek sikert hoz egy termék vagy termékcsalád vagy módszer, akkor azt érzed: rajtad is ez fog segíteni.
És amikor egy módszertan termékre fókuszál (fogyókúrás készítmény, élelmiszer gyártás szempontjából átdolgozott termék, táplálékkiegészítő), akkor azonnal megszűnik a felelősségvállalás a saját életmódváltásod tekintetében, mert attól vársz csodát, amit megvettél, amit meg fogsz (v)enni tőlük.
Ez pedig magában hordozza az életmódváltás ellehetetlenülését, mert azonnal nem életmódot váltottál, hanem ideig-óráig fogsz csinálni egy kúrát, egy módszert, ami nem tart örökké, ami egyszer majd sok lesz a pénztárcádnak, ami borul akkor, ha nem azt eszed, nem azt használod és a fogyásod már meg is áll, hiszen tulajdonképpen a módszertől / terméktől függsz, attól függ a fogyásod.
Ez az a csapda, amiből ki kell kerülni ahhoz, hogy hosszú távon fenntartható legyen a változtatási szándék. Ez pedig csak akkor valósítható meg, ha eldöntöd, hogy csodaszerek, csodatermékek, csodamódszerek helyett türelmesen neki kezdesz egy olyan életmódrendszernek, amelyben nem kell csodapirulát szedni, amiben nem kell szuper foodot vásárolni, amibe ha nagyon szeretnéd, belefér egy-egy előbb említett termékcsalád / gyártó terméke is, hiszen az életmódváltás önmagában azt jelenti, hogy változatosan táplálkozol kedved szerint.
Az a módszer, amit "tanítok" erről szól. Ha szereted mondjuk az update kakaós csigát, és úgy gondolod, neked egyszerűen ez kell heti 2-szer, be tudod építeni. De ha semmilyen manipulált terméket nem szeretnél vásárolni, akkor is minden alternatíva elérhető, amivel ki tudod alakítani azt a kalóriadeficitet, ami FELTÉTLENÜL szükséges és nem azt, amit mások rád erőltetnek, amit sablonosan használ a fogyni vágyók fele - SIKERTELENÜL.
Ezek a módszerek, amelyek lesarkítják a lehetőségeket és sablonokat húznak az étkezésbe, korlátokat állítanak. Ahol csak magas zsír az irányadó, ahol csak egy termék család a tuti, ahol az 1200 kalória a maximum fogyasztható energiaigény, ott AZ ÉTELTŐL VALÓ FÉLELEM KIALAKUL.
Ha azt látod egy forradalmár napi menüjének fotóján, hogy megeszik egy nagy bögre smoothiet, az az első gondolatod: "Nekem ez sok lenne...". Nem, nem lenne sok neked sem, csak annyira félsz enni, hogy az egészségtudatosság nálad a koplalásos módszerekkel egyenértékű.
Ez a félelem pedig annyira erős sokakban, hogy egész egyszerűen nem hiszik el, hogy a fogyáshoz enni kell. Ezért történik az a legtöbbünkkel, ami velem is 12 éven át, hogy inkább újra és újra elkövetik ugyanazokat a sikertelenséggel megegyező fogyókúrákat évente, akár többször is, mintsem egyszer adnának esélyt a félelmek nélküli, elégséges kalóriát és tápanyagokat tartalmazó étkezési formának. Ami fenntartható egy egész életen át.
Félünk enni. Félünk jókat enni. Félünk egy olyan ételt enni fogyási periódusban, amiről azt feltételezzük, hogy hizlal. De olyan étel, ami hizlal, nincs. Olyan étkezési ritmus és életvitel van, amely hízáshoz vezet. De minden étellel lehet fogyni, ha az a számunkra szükséges tápanyagokat, makrókat, kalóriákat tartalmazó étrendben van összeállítva.
Természetesen az élelmiszereket rangsoroljuk annak megfelelően, hogy milyen hatással vannak a vércukorszint emelkedésére, az emésztőrendszerre, az anyagcsere háztartásra, ennek mérőszáma például a glikémiás index vagy éppen a szénhidrátok minőségének csoportosítása. Ezért van nálam is egy "okos étkezés" lista, ahol felsorolom azokat az élelmiszereket, amelyeket javaslok többször kerülni, mintsem használni. DE! A listára fel nem kerülő élelmiszereket nem azért kell "háttérbe sorolni", mert hizlalnak, hanem azért, mert legtöbbjük feldolgozott formában olyan feleslegesen hozzáadott adalékokat tartalmaznak, amelyek rejtett kalóriát, rejtett cukrok és ezek okoznak például narancsbőrt, magasabb inzulintermelést, olyan rejtett plusz energiákat, amelyekre nincs szükség. Ilyenek az ízfokozók. Leggyakoribb termékek: gyorspácok, leveskockák, tejtermékek, ételízesítők, desszertek, kekszek, péksütemények, rágcsák, üdítők. Persze, hogy ezeket visszább kell szorítani addig, amíg el nem érjük a célsúlyt, de még a fogyási periódusban is elférhetnek az általam ideálisnak vélt 80-20%-os szabályrendszerben. Azaz 80%-ban tartsd magad az egészséges úthoz és az év további részében, amikor szülinapod van, nyaralni mész, ünnepek vannak, akkor ne mérgezze meg a lelkiismeret-furdalás a kedvedet, hanem engedj magadnak lazítást.
Ez az az alapelv, ami végül engem kikergetett a kövérségből. Elengedtem a félelmeket, amiket az ételek, a kalóriák, az élvezhető étkezés okozott. Megértettem, hogy a fogyás csak hosszú távon valósulhat meg és ezt indokolatlan megvonások, szélsőséges módszerek nem fogják támogatni. Ennek egyik háttér oka a kövérség lelki éhsége. A duci emberek számára az étel gyógyír, örömfokozás, stresszoldás, unaloműzés, bánat kergetés. Egy duci ember ki van téve saját problémájának célkeresztjébe, hiszen a kövérség szemmel látható gyengeség. Gyakran a környezetünk ront a lelki állapotunkon, legtöbbször a segíteni akaró közvetlen család, a barátok, a férj, a feleség, a szülő, akik jó szándékuk ellenére lelki fájdalmat okoznak. A kövérség lelki gyengeség, mert abban élve rommá töri az énképünket, az önbizalmunkat és legtöbbször ezt nem mi idézzük elő, hanem a külső környezet van ránk ilyen hatással.
Ezért nem az elhízott ember a hibás, viszont felelősséget vállalni és dönteni csak maga tud. Változtatni csak önmaga képes. Akarni csak saját belső indíttatásból képes. Változni csak hosszú távú önfejlesztő munkával tud. Önfejlesztés = tudatos tervezés és odafigyelés a célért.
_________________________________________________________
Sokszor kérdezitek a megosztott receptek alapján, hogy én tényleg ilyeneket eszem és ennyit eszem?
Igen. Akkor indult el a fogyásom, amikor újra élvezettel, lelkiismeret-furdalás nélkül, tudatosan, tervezetten kezdtem el étkezni és elengedtem a "tiltó-listás" tévhiteket.