Nagy dobra soha nem vertem, mert annyira érzékeny téma volt ez számomra is, hogy még jómagam sem szerettem ezen aggodalmaskodni.
Hormonális problémáim - a hízás és túlsúly következtében kialakult állapot miatt - magukkal vonzották hajkoronám állapotának romlását is. Ezen a nagy fogyás és a szervezetemet nem kímélő testrekonstrukciós műtétek, valamint a kövérségem miatt kialakult epe problémák (később epe hólyag eltávolítás)
sem segítettek, sőt.
Már rengeteg táplálkozást érintő tudás birtokában kerestem, kutattam a megoldást hajgyógyászon keresztül mindenféle kencékig. Mihez nyúl az ember először, ha bármilyen egészségét érintő gond lép életbe: google, különféle szerek. Én is ezzel kezdtem. Ellentmondásos cikkek, ilyen-olyan hajvitaminok, hajsamponok, hatásosnak mondott bogyók alkották a gyógymódomat - legalábbis azt hittem. Sok javulást azonban nem éreztem.
Nálam az évek alatt szépen lassan alakult ki, hogy homloknál megritkult a hajam. A hasplasztika és epe műtét körüli időszakban ez olyan mértékűre nőtt, hogy már csomókban szedtem ki a kádból és halálra voltam rémülve. A gyulladások (epe, korábbi inzulinrezisztencia miatti gyulladásos folyamatok) erősítették a szervezetemben a faggyútermelést is, ami a hajszálak fokozott elvesztését erősítették. Ezt 2020. júniusára tehetjük. Ezért is vágattam le derékig érő, szőke hajamat, s döntöttem a kleopátra, festetlen (eredetileg barna) hajam mellett.
Fájt a fodrásznál látni az állam alattól derékig húzódó hajkorona hossz halálát a szalon padlóján. De részben nem akartam, hogy a hajtöveket a hajam tömege még jobban húzza, másfelől úgy véltem, ha a hajfestésben szünetet tartok és a kemikáliáktól is igyekszem megszabadulni a fürdőszobámban, segítek ezen a helyzeten.
Eltelt 8,5 hónap. Ez idő alatt bevetettem mindent - az elején az említett szerekkel (hatástalanul), majd végül ismét hozzányúltam az egész gyökeréhez, ami segített nekem a fogyásban is: a TÁPLÁLKOZÁSOMHOZ. A fogyás miatti étrend nem egyenlő azzal, hogy az ember a haját, bőrét is megfelelően tudja ápolni belülről. Fontos, nem kívülről, hanem belülről.
Újra beleástam magam a hormonális tudásanyagomba, s amit az inzulinrezisztensek, pajzsmirigyesek, PCOS-es vendégeimnek szoktam tanítani, azt kezdtem el mélyebben boncolgatni a már közben egyetemi tudásként megszerzett biokémiai, élettan tudásommal.
Kialakult egy nagy tudásbázisom, kezdődött a tesztelgetés, a kísérletezés. És megszületett az a napi rutin, amit egészen addig nem szerettem volna említeni sem, míg nem tudok róla úgy beszámolni, hogy mögöttem van fél év saját tapasztalat.