Elhízásom gyökere, az engem körülvevő káosz epicentruma az életem rendszertelenségében született meg. Nem tekintettem soha a kötelező dolgokat kötelező érvényűnek, legyen szó az íróasztal vagy épp a kamra átláthatóságáról, a ruhásszekrény élére hajtott ruháiról, a havi csekkek időrendben gyűjtéséről, a havi kiadások összeírásáról. Ahogy esik, úgy puffan elvek mentén kicsit tojtam sok mindenre. Ez azt jelentette, hogy időről időre rám tört a rendrakási kedv, amikor bútoráruház kirakati szobáira hasonlító módon élére helyeztem a tárgyakat és párnákat a szobáimban, de ahogy az lenni szokott, ez a hetek életszaga mellett újra és újra összevisszaságba fulladt. Köszönhető volt ez annak, hogy rohantam, dolgoztam, de annak is, hogy nem igazán érdekelt az életem központi szervere. Nem egy fej irányította a napjaimat, hanem mint egy főnök nélküli munkahelyen, fejetlenség uralkodott. Ennek egyenes következményes volt a kapkodás, a "nem találok soha semmit", az "elfelejtettem ezt is meg azt is" felkiáltások tömkelege.
Nagyon sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy belássam, ez az egész életmódváltás a pillangóhatás elvén alapul, valamelyest efféle módon változik meg az életem azokon a területeken, ahol nem is számítok rá, csupán azért, mert megváltoztatok apró, más jellegű szokásokat magam körül.
Pillangóhatás: A pillangóhatás vagy pillangóeffektus kifejezés magába foglalja a kiindulási tényezők fontosságát a káoszelméletben. Az alapelv az, hogy egy kaotikusan viselkedő állapotjelzővel bíró dinamikus rendszerben a kezdeti feltételek apró változásai véletlenszerű folyamatok pozitív visszacsatolásai révén nagymértékben megváltoztathatják a rendszer hosszútávú működését. (forrás: wikipédia)
Egy pillangó egyetlen szárnycsapása a Föld egyik oldalán tornádót idézhet elő a másikon...
Sokszor hallottam már ezt másoktól is, de amíg én magam nem tapasztaltam meg, addig nem éreztem ennek komolyságát. Az életünkben ugyanis minden mindennel összefügg, mindenre mindennek van hatása. Ha valamiben másképp kezdünk el viselkedni vagy szokásokat kialakítani, azok bizonyosan változó hatást fejtenek ki életünk más területeire, de még a közvetlen környezetünk életére is.
Amikor rettentően mélyen voltam és az utolsó fogyási kísérletbe kezdtem bele, kiterítettem a lapjaimat az asztalomra és számot vetettem minden olyan tevékenységen, szokáson, ritmuson, amelyben és ahogyan viselkedtem. Mindig arra hivatkoztam, hogy a napi 24 óra számomra kevés, ezért időt kell ahhoz találnom a saját életemben, hogy legyen időm a lehetetlenre: megváltoztatni mindent! Persze nem egyszerre, hanem fokozatosan, megismerve a lehetőségeket, határokat és a gyengeségeimet egyszerre. Ha nincs időm soha semmire (a zabáláson kívül), meg kell vizsgálnom, hol tudok helyet csinálni ahhoz, hogy legyen elég akaraterőm stresszforrások nélkül lefogyni.
Anno felismertem, beismertem, bevallottam magamnak: KÁOSZ az életem. Minden körülöttem.
Egyszerű, bagatell dolgok, amelyek egymásba kapaszkodva úgy alkotnak egy nehezítő glóriát a fejem fölé, hogy nem kapok alatta levegőt. De ha nem jutok elég levegőhöz, lyukat kell keresnem, kiutat kell találnom.
A káosz legnagyobb mérőegysége a STRESSZ, az ingerültséget és feszültséget okozó tényezők együttes viharfelhője, ami nem csillapodik. A stressz, ami miatt éhes vagyok, ami miatt másokkal ingerülten beszélek, ami miatt kapkodok, ami miatt dekoncentrált vagyok, ami miatt elfelejtek fontos dolgokat, ami miatt nem tudok aludni, ami miatt örökké jár az agyam.
A stressz jelentős részét nem külső hatások, hanem saját nemtörődömségünk vagy épp önfeláldozó személyiségtípusunk idézi elő, azaz mi magunk vagyunk kiváltó okai. Mi, vagy a szokásaink, esetleg a gondolkodásmódunk.
Tiszta lapot vettem magam elé és eldöntöttem, bármit is írjak rá, azzal szembe nézek és nem fogok rajta szörnyülködni.
Mi okoz számomra stresszt, amit valójában én generálok?
Nem tudok nemet mondani. Folyton félbeszakítanak, újabb és újabb feladatokat kapok a nyakamba pusztán azért, mert állandóan önfeláldozó vagyok és csupán szeretetből, a béke kedvéért vagy kedvességből megteszek bármit, ami másnak örömet okoz, amivel másnál előnybe kerülhetek (utóbbinál sok esetben csak gondoljuk, de a valóság ettől távol áll).
Állandóan halogatok dolgokat. Mindig azt érzem, hogy ami nem sürgős és nem fontos, az ráér. Aztán persze már annyira elmaradok ezekben a feladatokban, hogy a sürgős és fontos vészvillogó szirénázik a vállamon.
Nincs ütemtervem. Soha nem tervezem meg előre a napokat, a hetemet minden apró tényezővel színezve. Csak egy-egy számomra igen fontos dolgot tudok betáblázni (pld. egy szülinapi buli vagy egy céges meeting). De nem látom át a konkrét teendőket, az időpontokat, a fontos és sürgős feladatok egymáshoz viszonyított időkereteit. Emiatt állandóan tolom a feladatokat és folyton csúszásban vagyok a határidőkkel.
Az utolsó helyen vagyok a sorban. Mindig minden és mindenki fontosabb nálam. Nincs bebetonozott feladatom, amit soha senki kedvéért nem változtatok meg (eltekintve nem várt esetektől). Mindenkinek közbejöhet valami, bárki megkérhet engem bárkire, azonnal fel tudom borítani az aktuális tevékenységemet és számomra igen fontos életfeladatokat nem tudok végrehajtani. Ezért nem is csinálom meg ezeket. Soha. Mert inkább vagyok Anya, feleség, barát, testvér, MINT ÖNMAGAM.
A fogadalmaimat, céljaimat soha nem követem nyomon. Kimondom és ezzel már porrá is lett. Kipukkan mint egy szappan buborék. Ez szorosan összefügg azzal, hogy nincs konkrét céltáblám, céltervem, időszakos tervezésem, ütemtervem. Nem tartom számon azt, mit szeretnék elérni, sodródok az árral és hagyom, hogy a dolgok elmenjenek mellettem. Így évről évre tudom halasztani az elhatározásaimat (pld. a fogyást).
Nincsenek rendszerezett dolgaim vagy azokat nem veszem komolyan. Ez értendő a háztartásra, a kiadásokra, az éves szervizelésekre, orvosi vizsgálatokra és bármi egyébre. Rendszeresen teszem félre a súlyadó csekket, utolsó utáni pillanatokban megyek be a bankba kötelező átvilágításra, csak akkor megyek orvoshoz, ha fáj valami, nem ütemezek kellő odafigyelést az adminisztratív, banki, közmű feladatokra. Hirtelen nem is tudom, hol van a kazán szerviz aktája. Mikor kell
fizetnem legközelebb casco-t? Miért jött elmaradásról szóló felszólítás a
UPC-től?
Gyakran nem teszem vissza a dolgokat a helyükre. Sosem találom az épp keresett blúzomat, mert megint összevissza pakoltam mindent a gardrób polcokon. Nincs meg a fekete lakk cipőm párja, pedig úgy emlékszem, odatettem az alsó polcra. Nem találom a kesztyűmet, tavaly láttam utoljára.
Nem veszem komolyan a főzést és a tervezést, de sportot sem. Tudom, hogy neki kéne állni a tervezésnek és a menü összeállításnak, de lusta vagyok hozzá. Majd jövő hétre bevásárolok és összeírom, mit fogok enni. Ma még rendelek valamit. Megvettem a havi bérletet a fitnesz terembe. 1-szer voltam, mindjárt lejár a 30 nap, ez is kidobott pénz volt. Jó még az a protein por a kamrában, mikor is bontottam fel? Azt a zsírégetőt is megvettem, de még a fólia is rajta van a kupakján. Jó még ez egyáltalán?