Vizesedés nyáron - Okok és terápia

Hetekig alig volt tavaszias az idő, most pedig hirtelen tört ránk a fullasztó hőség, a nyomasztó páratartalom, a hideg és meleg levegő váltakozása, szikrázó napsütés utáni zivatarokkal karöltve. Mindannyian vártuk, hogy végre előbukkanjon a "sose volt" tavasz után a nyár. Megkaptuk. Vele együtt pedig ismét beköszön a sokakat aggasztó panasz: a boka és a lábfej megduzzadása. Leginkább azokat sújtja, akik ülőmunkát végeznek. Emlékszem, gyakran vettem le titokban nyári időszakokban a topánkámat az asztal alatt az irodában. Aztán órákkal később alig bírtam vissza tuszkolni magamra, mert annyira feldagadt a lábfejem. Kellemetlen, feszülő érzés volt, a cipő széle belevágott a puffadt bőrömbe. Ilyenkor sokkal könnyebb fel is törte a lábbelim mindkét lábamat.
A nyáron tapasztalt lábdagadást - szaknevén ödémát - vízháztartásunk egyensúlynak felborulása okozhatja. Szervezetünk ilyenkor a gravitáció ellen küzd, és nem képes a lábon keresztül felfelé áramoltatni a vért, így a boka megduzzad. A szervezet nem tudja megfelelően kiüríteni a felesleges folyadékot,
így az felhalmozódik a boka környékén. Jellemző még a hosszabb ideig elhúzódó ülés,
állás, utazás miatti duzzanat, de nőknél a menstruációt megelőző napokban is
jelentkezhet a végtagok vizesedése. Bizonyos esetekben a nyirokrendszer elégtelensége
is állhat a probléma hátterében. A rendszer nem tudja ellátni a feladatát, így a nyiroknedv kilép a
szövetek közötti térbe, majd szépen lassan felhalmozódik ott. Emiatt lelassulhat a nyirokkeringés és a szervezet nehezebben tudja
kiválasztani a felesleges folyadékot.
Duciknál leginkább anyagcsere eltérések húzódnak a háttérben, vagyis maga az elhízás ezen az állapoton mindenképp ront.
Állhat az egész mögött ásványi anyag egyensúly felborulása is.
Mikor húzódhat komolyabb ok mögötte?
- Ha hirtelen tör ránk és pihentető alvás után reggelre sem múlik el!
- Mozgás nélkül is gyakoriak az izomgörcsök - akár éjszaka is!
- A duzzanat láthatóan elszíneződik, pld. bekékül!
- Ha benyomjuk ujjunkkal és mélyedés marad utána!
- Ha kifejezetten, érzékelhető fájdalmat is okoz!
- Ha más testtájakon is észlelünk feldagadt területeket!
- Közérzetünk alapján érezzük, hogy valami nincs rendben!
Ebben az esetben érdemes azonnal orvoshoz fordulni, mert valamilyen komolyabb betegség mellékhatása is lehet a dagadt terület fennállása.
Mivel enyhíthető a vizenyősség?
- A testsúly reformja elsődlegesen kulcsfontosságú, hiszen a túlsúly miatti állandó terhelés hozzájárulhat a vizesedéshez.
- Jobb, ha ödémával nem dohányzunk, mert
növeli a kialakulás esélyét.
- Koffein tartalmú italokat érdemes kerülni,
ahogy az alkoholt is.
- Amikor csak lehetőségünk van rá, polcoljuk fel a lábunkat! A vénás keringést akkor segítjük legjobban, ha a szívünk alacsonyabban van, mint a lábunk. Ez persze nem kivitelezhető könnyen munka közben, de a polcolással már segítjük, hogy ne lógjon a láb.
- Akinek ilyen panasza van, jobb, ha nem hord harisnyát vagy bokazoknit, mert bizonyosan el fogja szorítani a lábat az ödéma miatt is. Viszont vannak kifejezetten gyógyharisnyák, amelyeket speciális boltokban be lehet szerezni.
- Lehetőleg bal oldalunkon feküdjünk, mert testünk jobb oldalán húzódik a nagy visszér, amely így szabadon szállíthatja a vért a szív irányába.
- A folyadékegyensúly nagyon fontos, ezért igyunk minél több tiszta vizet, esetleg pár pohár gyógyteát (csalán, csipkebogyó, zöld tea).
- Csökkentsük le a sót, mert vizet köt meg.
- Séta, úszás, biciklizés nagyon jótékony hatással van a szervezetre. A vízen lebegés és az úszás kifejezetten tehermentesíti a lábakat.
- Kellemes, langyos esti fürdő segít ellazítani az egész nap megdolgoztatott, elfáradt vagy ülő munka miatt merevvé vált végtagokat.
- Vannak kifejezetten erre irányuló masszázs formák is, amelyek segítenek a nyirokkeringés helyreállításában.
- Amennyiben több só van a szervezetben az több folyadékot tart vissza. Kerüljük el a félkész ételeket, konzerveket, chipzet, sós dolgokat, porleveseket, szószokat, mert ezek sótartalma mindig magas. Helyette fogyasszunk friss zöldséget, gyümölcsöt, gabonaféléket. Ha vásárolunk, részesítsük előnybe az alacsony só tartalmú élelmiszereket. A kálium nem közvetlen vízhajtó, de elengedhetetlen a nátrium-kálium egyensúly fenntartásához. Fogyasszunk káliumban gazdag ételeket, mint a banán, avokádó, narancs, krumpli. A húsfélék közül a marhahús, és a csirke, a tejtermékek közül a kefir tartalmaz nagy mennyiségben káliumot.
- Ödéma csökkentő diéta nem létezik, önmagmában a fogyás azonban nagyon segítség abban, hogy az anyagcsere betegségeket elkerülhessük. Ezáltal pedig a vizenyősség is csökkenhet.
- Fogyasszunk vízhajtó hatású zöldségeket és gyümölcsöket: a zeller, az uborka, hagyma, a spárga, az ananász, a sárgadinnye, a görögdinnye különösen ide sorolható. Fűszerezzünk curry-vel és petrezselyemmel, amelyek szintén vízhajtó hatásúak.
- Terhesség esetén sokan panaszkodnak vizesedésre, amely a szülés után elmúlik.
- Otthoni masszázs is segíthet. A folyadék kipréseléséhez alkalmas az alsó végtagok masszírozása. Nem fájdalmas nyomást gyakorolva a sípcsont elülső
felületét masszírozzuk végig többször a bokától a térdig. Ha a nap
végén dagadt a lábunk, feküdjünk végig a kanapén és a lábakat egy-két óra
erejéig helyezzük magasabbra a fej magasságánál. A beinduló keringés
magával viszi a fölös folyadékot a vese pedig ki tudja választani azt.
Minden esetben érdemes felkeresni háziorvosunkat, aki minősítésében tanácsot tud adni esetleges vizsgálatokhoz vagy szakemberek felkereséséhez. Ha állandósult problémánk ez és túlsúllyal küzdünk, fontos a mielőbbi testsúlycsökkentés elindítása, mely nagyban segít a komfortérzet javításán, s a vizenyősség jelentős mértékben csökkenhet a súlyvesztéssel.